Tieto poklesy však nepostupovali rovnomerne

Okrem toho LGBTQ+ ľudia a jednotlivci so zdravotným správaním alebo nízkym sociálno-ekonomickým postavením boli tiež vystavení rozdielom súvisiacim s tabakom.

Podľa Michelle Giordano , MS, obhajkyňa komunitného dosahu LiveAnotherDay.org , zdroja obnovy látok v Gruzínsku, tabakový priemysel zaviedol niekoľko praktík špecificky zameraných na čiernych spotrebiteľov.

Tie obsahujú:

  • Marketingové taktiky využívajúce cielené stratégie, ako je reklama v médiách orientovaných na černochov, sponzorovanie podujatí v černošských komunitách a používanie černošských modelov v reklamách na zvýšenie viditeľnosti a príťažlivosti ich produktov pre čiernych spotrebiteľov.
  • Cenová manipulácia, ako napríklad ponuka produktov za nižšiu cenu, s cieľom zvýšiť ich podiel na trhu medzi čiernymi spotrebiteľmi.
  • Ponúkať ochutené produkty, ako sú mentolové cigarety, ktoré sú obzvlášť príťažlivé pre čiernych spotrebiteľov a ktoré sa považujú za významného prispievateľa k vysokej miere chorôb súvisiacich s fajčením u černochov.
  • Sponzorovanie podujatí černošskej komunity, ako sú koncerty, festivaly a športové podujatia, s cieľom zvýšiť ich viditeľnosť a dosah medzi čiernymi spotrebiteľmi.

V dôsledku toho pretrvávajú rozdiely v zdraví súvisiace s tabakom medzi čiernymi Američanmi, ako aj inými rasovými a etnickými skupinami.

Problémom sa zaoberá FDA

V pondelok 13. februára úrad FDA pre zdravie menšín a rovnosť v zdraví (OMHHE) usporiadal webový seminár – Znižovanie zdravotných rozdielov súvisiacich s tabakom: Rozhovor s Dr. Brianom Kingom – pri príležitosti Mesiaca čiernej histórie.

Podujatie moderoval riaditeľ OMHHE RDML Richardae Araojo . King je riaditeľom Centra pre tabakové výrobky (CTP) FDA a má takmer dve desaťročia skúseností v oblasti vedy o kontrole tabaku.

King povedal, že najvýznamnejšou zmenou, ktorú pozoroval v regulácii a kontrole tabaku, je klesajúca miera fajčenia medzi všetkými Američanmi. Počas 50. a 60. rokov 20. storočia viac ako 40 % Američanov fajčilo cigarety, čo sa znížilo na približne 11 až 12 %. Znížila sa aj miera fajčenia medzi mladými ľuďmi.

Tieto poklesy však nepostupovali rovnomerne.

Podľa Kinga FDA „vidí množstvo populácií, ktoré majú neúmerne vyššiu mieru fajčenia cigariet, a to aj podľa rasy, etnickej príslušnosti a sexuálnej orientácie a rodovej identity, ako aj podľa zdravotného stavu správania a tiež sociálno-ekonomického stavu“.

Posúvanie rovnosti v oblasti zdravia do popredia

King vysvetlil, že CTP má štyri hlavné oblasti zamerania na riešenie zdravotných nerovností súvisiacich s tabakom.

Toto sú:

  • Preskúmania aplikácií pre nové tabakové výrobky teraz pri určovaní noriem zohľadňujú rozdiely v používaní a potenciálny vplyv na verejné zdravie.
  • CTP urobila značné pokroky pri začlenení rovnosti v zdraví do svojich činností v oblasti presadzovania a dodržiavania predpisov.
  • Komunikácia o zdraví teraz rieši dôležitosť správ o rovnosti v zdraví, a to nielen v súvislosti s obsahom reklám, ale aj zabezpečením, aby sa tieto správy doručovali spôsobom, ktorý zasiahne všetky populácie.
  • Agentúra pokračuje v začleňovaní rovnosti v oblasti zdravia do nariadení o produktoch .

“A máme niekoľko z nich v rade, vrátane tých, ktoré zakazujú mentol v cigaretách, a tiež ďalšie navrhované pravidlo na zákaz dochucovadiel a cigár,” povedal King.

“Máme neprimerané miery používania, najmä medzi čiernymi Američanmi,” vysvetlil. “Vieme, že asi osem z 10 čiernych fajčiarov fajčí mentol v porovnaní s asi tromi z 10 bielych fajčiarov.”

“A toto je dlhodobý rozdiel, ktorý sa udržiava z rôznych dôvodov, vrátane cieleného marketingu pre túto populáciu už mnoho rokov,” uzavrel King.

Kedy FDA zakáže mentol?

FDA plánuje zaviesť navrhované pravidlá na zákaz predaja mentolových cigariet a ochutených cigár do konca tohto roka, vysvetlil King. Pravidlo mentolu sa však bude vzťahovať iba na horľavé výrobky – nie na elektronické cigarety.

Poznamenal tiež, že FDA povolila vstup na trh 23 e-cigaretovým výrobkom – z ktorých žiadny nemá mentolovú príchuť. Okrem toho sa pri týchto výrobkoch s tabakovou príchuťou prostredníctvom vedeckých prehľadov zistilo, že prínosy pre dospelých fajčiarov – najmä tých, ktorí chcú prestať fajčiť tradičné cigarety – prevažujú nad možnými rizikami.

“Náš návrh na zákaz mentolových cigariet by mal hlboký vplyv na zdravie, riešil by tieto rozdiely a zabezpečil by, že budeme pokračovať v znižovaní používania medzi všetkými populáciami, najmä tými, ktoré sú neúmerne postihnuté,” povedal King.

“A nejde len o černošskú populáciu.” Sú to tiež ľudia z LGBTQ+ populácie, ľudia so zdravotným stavom a tiež .. ľudia s nižším socioekonomickým statusom,“

– Brian King, Ph.D., M.PH.

Okrem toho, vzhľadom na vysoko návykovú povahu nikotínu, má FDA v úmysle navrhnúť nariadenia, ktoré obmedzia množstvo nikotínu povoleného v cigaretách a niektorých iných horľavých tabakových výrobkoch.

Iné spôsoby, ako znížiť vplyv tabaku

Giordano povedal, že existuje niekoľko ďalších krokov, ktoré môžu vládne agentúry podniknúť na zníženie vplyvu zdravotných rozdielov súvisiacich s tabakom.

„Vzdelávanie černošských komunít o nebezpečenstvách fajčenia a taktikách, ktoré používa tabakový priemysel, môže pomôcť znížiť vplyv týchto praktík,“ povedala. “Môže to zahŕňať informácie o zdravotných rizikách spojených s fajčením, ako aj informácie o marketingových stratégiách a taktikách odvetvia.”

Giordano tiež navrhol, aby agentúry mohli implementovať nariadenia a legislatívu, ktoré obmedzujú schopnosť tabakového priemyslu cieliť na černošských spotrebiteľov. Okrem toho komunitné programy môžu pomôcť obmedziť vplyv tabakového priemyslu poskytovaním vzdelávania, podpory a zdrojov černošským komunitám.

Na riešenie týchto problémov už prebieha niekoľko kampaní. Napríklad kampaň Real Cost Campaign je ocenená kampaň FDA na prevenciu tabaku pre mládež

King spomenul This Free Life , zameraný na LGBTQ+ ľudí a Fresh Empire , ktorý sa zameriava na černošské a hispánske komunity.

“Urobili sme tiež veľa práce súvisiacej s elektronickými cigaretami,” poznamenal King. „Dobrým príkladom … je kampaň Next Legends Campaign “, ktorá sa zameriava na populáciu pôvodných obyvateľov Aljašky a ich vzťah k elektronickým cigaretám.

Okrem regulácie produktov, ako je mentol, Giordano navrhol, že zvýšenie daní na tabakové výrobky, obmedzenie reklamných kampaní na tabak a poskytnutie vysokého prístupu k zdrojom na odvykanie od fajčenia môže pomôcť znížiť užívanie tabaku medzi černochmi.

Giordano pre Healthnews povedal: „Podľa môjho názoru vo väčšine prípadov fajčenie nie je pre telo zdravé. Ak vláda pomôže obmedziť používanie tabaku na fajčenie, bude to dobré pre ľudí všetkých rás.“

Prieskum medzi mládežou z Iowy zistil, že niektoré, ale nie všetky formy šikanovania boli spojené so smútkom, beznádejou a pokusmi o samovraždu.

Podľa štatistík Spojených štátov amerických asi 20 % mladých ľudí vo veku 12 až 18 rokov zažilo šikanovanie. Šikanované deti a mladí dospelí majú väčšiu pravdepodobnosť zdravotných ťažkostí, nižších akademických výsledkov a problémov duševného zdravia, ako je úzkosť alebo depresia.

Prieskum rizikového správania mládeže v rokoch 2011 až 2021 CDC navyše zistil, že duševné zdravie študentov sa naďalej zhoršuje, pričom viac ako 40 % stredoškolákov zažíva smútok a beznádej, ktoré narúšajú ich každodenné aktivity.

S rastúcou krízou duševného zdravia medzi mládežou je nevyhnutné identifikovať faktory – ako je šikanovanie – ktoré môžu byť zodpovedné za duševné utrpenie u mladých ľudí.

Podľa novej štúdie zverejnenej 15. februára v časopise PLOS ONE však niektoré druhy šikanovania môžu spôsobiť viac škody ako iné. Analýzou údajov zo 70 451 odpovedí – prierezového prieskumu študentov 6., 8. a 11. ročníka – výskumníci zistili, že fyzické šikanovanie a šikanovanie na základe náboženstva nemalo významný vplyv na duševné zdravie.

Avšak šikanovanie súvisiace s rodovou identitou alebo sexuálnou orientáciou a zraňujúce sexuálne šikanovanie boli spojené so smútkom, beznádejou a pokusmi o samovraždu. Sociálne, kybernetické a rasové šikanovanie bolo navyše spojené so zvýšeným duševným utrpením a pokusmi o samovraždu.

Keďže programy proti šikanovaniu vo všeobecnosti neponúkajú návod na to, aký typ obsahu zahrnúť, autori štúdie tvrdia, že ich zistenia by sa mohli použiť na rozvoj kampaní zameraných na typy šikanovania, ktoré sú najviac spojené s duševným utrpením.

„Údaje celkom jasne ukazujú, že kampane proti šikanovaniu by sa mali v prvom rade zameriavať na kyberšikanovanie a šikanovanie založené na identite a konkrétnejšie na sexuálnu identitu alebo žartovanie založené na pohlaví,“ napísali autori.

Napriek tomu tím tvrdí, že hoci sa zdá, že fyzické šikanovanie a šikanovanie založené na náboženstve je nižšou prioritou, politici by ho nemali ignorovať pri navrhovaní kampaní proti šikanovaniu.

Prvá fáza štúdie zistila, že extrakt z imela dodáva niektorým účastníkom štúdie intravenózne zlepšenie kvality života a zmenšenie veľkosti nádoru.

Imelo je parazitická rastlina, ktorá rastie na konároch stromov a živiny a vodu získava z hostiteľského stromu. Táto rastlina je najviac spojená s vianočnými tradíciami, kde ju ľudia často vešajú do dverí a iných prominentných miest počas prázdnin.

Okrem tradičného významu niektoré výskumy naznačujú, že môže mať protirakovinové vlastnosti.

Hoci sa imelo v klinických štúdiách ukázalo ako sľubná potenciálna liečba rakoviny , mnohé z týchto výskumov mali nedostatky, ktoré vyvolávali pochybnosti o ich spoľahlivosti.

Malá štúdia zverejnená 9. februára v Cancer Research Communications zistila, že intravenózne injekcie extraktu z imela (ME) – tiež známeho ako Helixor M – zmenšili veľkosť nádoru a zlepšili kvalitu života u ľudí s rakovinou.

V prvej fáze štúdie – zameranej na identifikáciu bezpečnej dávky ME pre fázu 2 štúdie – vedci z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center podávali 21 účastníkom s rakovinou stále vyššie dávky ME prostredníctvom intravenóznej injekcie. Účastníci dostávali zvýšené dávky trikrát týždenne, kým ich rakovina nepostúpila alebo nezaznamenali príznaky toxicity ME.

Contents